Mistrzowski rabat 15%

Druk cyfrowy

Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Druk cyfrowy to proces reprodukcji obrazów lub tekstu z cyfrowych danych na różnego rodzaju nośniki, takie jak papier, folia, tkanina, czy nawet metal. Jest to sposób drukowania, który korzysta z technologii cyfrowej, zazwyczaj opartej na systemach komputerowych. Dzięki niemu można szybko i efektywnie drukować małe i średnie nakłady materiałów reklamowych, ulotek, broszur, książek, a nawet etykiet czy naklejek. Druk cyfrowy pozwala również na personalizację każdego egzemplarza, co jest bardzo przydatne w marketingu i promocji produktów czy usług.

Drukarnia cyfrowa
Druk cyfrowy na arkuszach

Na czym polega druk cyfrowy?

Od wynalezienia druku do dzisiaj

Czasy, kiedy to drukarz musiał manipulować ołowianymi literami, aby skomponować plakat, dawno minęły. Rozwój technologii zmienił świat poligrafii, a proces drukowania przeszedł znaczącą ewolucję. Jednym ze znamion postępu jest powstanie druku cyfrowego, czyli techniki umożliwiającej odtwarzanie obrazów zaprojektowanych na laptopie bezpośrednio na papierze. W tej metodzie zapis cyfrowy obrazu przesyłany jest prosto z komputera do drukarki, a następnie nanoszony na wybrane podłoże. Druk cyfrowy umożliwia bardzo szybkie drukowanie dokumentów lub materiałów reklamowych, więc z powodzeniem stosuje się go zarówno do celów marketingowych, jak i osobistych.

Zamów produkty w naszej drukarni online

Technologia druku cyfrowego

Poznaj opcje oraz procesy drukowania

Technologia druku cyfrowego wykorzystuje cyfrowe dane do bezpośredniego tworzenia obrazów na różnych nośnikach. Istnieje kilka różnych technologii druku cyfrowego, z których najpopularniejsze to:

  1. Laserowa: Wykorzystuje podobną technologię do drukarek laserowych, gdzie obraz jest formowany poprzez nanoszenie toneru na powierzchnię papieru za pomocą lasera.

  2. Elektrofotograficzna (LED): Podobna do laserowej, ale zamiast lasera wykorzystuje diody elektroluminescencyjne (LED) do generowania obrazu na powierzchni nośnika.

  3. Inkjetowa: Działa poprzez rozpylanie kropel atramentu na powierzchnię nośnika za pomocą głowic drukujących. Istnieją różne rodzaje drukarek atramentowych, w tym drukarki atramentowe na bazie pigmentów i barwników.

  4. Sublimacyjna: Wykorzystuje ciepło do przenoszenia barwników z nośnika (np. papieru) na powierzchnię materiału, takiego jak tkanina, tworząc trwały i wysokiej jakości obraz.

  5. Indigo (Elektrofotograficzna): Jest to rodzaj druku cyfrowego, w którym elektrofotograficzne procesy są wykorzystywane do nanoszenia atramentu na powierzchnię nośnika, ale jest to bardziej zaawansowana technologia stosowana głównie w profesjonalnych drukarkach.

Najwyższa jakość marki od ponad 80 lat

Kiedy warto wybrać druk cyfrowy?

Druk cyfrowy będzie dobrym wyborem, jeśli:

  • drukujesz małe nakłady,
  • konieczna jest łatwa modyfikacja projektu i szybkie wprowadzanie zmian,
  • chcesz personalizować wydruki
  • zależy Ci na czasie.

Krótko mówiąc, druk cyfrowy najlepiej sprawdzi się, jeśli Twoje zlecenie nie wymaga ogromnych nakładów, natomiast stawiasz na personalizację, wysoką jakość i szybkość realizacji.

Zalety druku cyfrowego:

Druk personalizowany – nazwiska na zaproszeniach, numery na biletach, korespondencja seryjna - opcje te nie są dostępne w przypadku druku offsetowego, gdzie druk realizowany jest z naświetlonych płyt.

Druk ekologiczny – brak konieczności naświetlania matryc, papieru zużytego na tzw „rozjazd”

Tani druk niskonakładowy – brak konieczności pracochłonnego przygotowania do druku umożliwia oferowanie druku w przystępnej cenie

Wysoka jakość – profesjonalne wyposażenie drukarni cyfrowej umożliwia kalibrację kolorów, wysoką jakość i powtarzalność wydruków. Wydruki można uszlachetniać np. przez laminowanie folię przezroczystą.

Szybki czas realizacji

Wady druku cyfrowego:

Metoda cyfrowa nie jest odpowiedni do drukowania bardzo dużych ilości materiałów bez personalizacji. Dlatego druk w większych nakładach realizowany jest innymi technikami (druk offsetowy czy fleksograficzny). Przy dużych nakładach koszty przygotowywania rozkładają się i w efekcie nie wpływają na jednostkowy koszt.

Druk cyfrowy to technika, która nie sprawdza się w też w przypadku jednokolorowych szarych apli (dużych obszarów pokrytych jednym kolorem). Takie projekty lepiej realizować w druku offsetowym.

Technologia - drukarki laserowe generują wysoką temperaturę co jest utrudnieniem gdy nośnik jest wrażliwy. Media umożliwiające drukowanie cyfrowe to najczęściej papier, ale też każdy inny nośnik przystosowany do druku laserowego.

Sprawdź ofertę naszej drukarni cyfrowej:

Znajdź odpowiedni typ naklejki

Okrągłe naklejki na arkuszu

Nasza drukarnia online przede wszystkim tworzy naklejki w arkuszach A4. Zacznij od wybrania kształtu, rozmiaru i materiału, a następnie prześlij lub przygotuj projekt.

Pojedyncze naklejki

Naklejki dostarczane pojedyncze na pojedyncze sztuki idealnie nadają się jako upominek reklamowy, wlepka lub nalepka na opakowanie. Pomagają zwiększyć świadomość marki

Naklejki w dowolnych rozmiarach koło

Zaprojektuj naklejki w niestandardowych rozmiarach. Wybierz kształt okrągły, prostokątny, kwadratowy lub owalny i wprowadź własny rozmiar. Nasza drukarnia oferuje je w rozmiarach aż do pełnego A4.

Naklejki o własnym kształcie

Naklejki w dowolnym kształcie: wgraj własny projekt i dostosuj do swoich potrzeb, a nasza drukarnia zajmie się resztą!