Jak prawidłowo naklejać etykiety?
Przewodnik w 3 prostych krokach, dzięki któremu prawidłowo przykleisz etykietę na opakowanie lub produkt.
Aplikowanie etykiet może początkowo wydawać się trudne, ale wystarczy zastosować się do kilku poniższych rad, a zadanie to od razu stanie się łatwiejsze. Pamiętaj, że dokładność to podstawa.
Krok 1: Oczyszczanie powierzchni
- Przed naklejeniem etykiety upewnij się, że powierzchnia jest wolna od brudu, tłuszczu i wilgoci. Użyj alkoholu izopropylowego i bezpyłowej ściereczki do oczyszczenia oklejanej powierzchni. Wyczyść i wytrzyj słoik/pojemnik Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz go ponownie.
- Dokładnie umyj i osusz ręce, aby nie nanieść brudu na słoik. Dzięki temu klej będzie doskonale przylegać do oklejanej powierzchni.
Krok 2: Stabilizacja powierzchni
- Umieść przedmiot na stabilnej powierzchni między dwoma punktami zaczepienia, aby uniknąć jego przemieszczania w trakcie naklejania etykiety.
- Twoje punkty zaczepienia nie muszą być niczym konkretnym – wystarczą dwa przedmioty, które stabilnie utrzymają świecę podczas nakładania etykiety, jak np. dwie ciężkie książki położone na stole.
Krok 3: Naklejanie etykiety
- Ostrożnie odklej etykietę od arkusza i wyrównaj ją nad oklejaną powierzchnią
- Jeśli oklejasz słoik lub butelkę, najpierw dociśnij środek etykiety do pojemnika, a następnie palcami wygładź etykietę do zewnętrznych krawędzi.
- W przypadku pudełek i innych płaskich opakowań zacznij naklejać etykietę od krawędzi, a następnie przyklej pozostałą część etykiety na płaskiej powierzchni, aby uniknąć zagnieceń.
- W razie potrzeby użyj twardego, płaskiego przedmiotu (takiego, jak chociażby karta kredytowa), aby dokładnie docisnąć naklejkę i pozbyć się wszelkich bąbelków i nierówności.
Pamiętaj, że to etykieta często robi pierwsze wrażenie, a zatem w znacznej mierze przyczynia się do wzbudzenia u konsumenta chęci zakupu danego produktu. Prawdą jest, że wiele osób „robi zakupy oczami” i kieruje się tym, co zobaczy na etykiecie. Jeśli Twoje oznaczenia będą wyglądać oryginalnie i atrakcyjnie, zwiększy to szanse, że potencjalni klienci zachcą chwycić produkt do ręki.
Najczęstsze problemy przy naklejaniu etykiet:
Poprawne naklejanie etykiet wymaga praktyki. Możesz napotkać kilka problemów, gdy zaczynasz, więc spróbujmy Ci pomóc. Oto nasze najlepsze wskazówki, jak naklejać etykiety, co może pójść nie tak i, co ważniejsze, jak zrobić to dobrze.
Problem nr 1: Pod naklejką są bąbelki
Mimo starannego naklejenia etykiety na swój produkt, na opakowaniu pozostały irytujące bąbelki, których nie możesz się pozbyć!
Przyczyna: brud lub tłuszcz na powierzchni produktu uniemożliwia pełne wiązanie kleju.
Rozwiązanie: upewnij się, że Twoje produkty są czyste i suche przed naklejeniem etykiet. W przypadku słoików i butelek zalecamy użycie alkoholu izopropylowego i niestrzępiącej się ściereczki, która nie pozostawi żadnych pozostałości.
Problem nr 2: Na etykiecie są zagniecenia
Starannie naklejasz etykietę na pojemnik, a tu niemiła niespodzianka — na pojemniku już pojawiła się nierówność!
Przyczyna: zmarszczki pojawiają się zwykle na zaokrąglonych powierzchniach, takich jak słoiki i butelki, lub podczas nakładania dużych etykiet. Wynika to z faktu, że etykieta nie nakłada się równomiernie z jednego obszaru na zewnątrz, co powoduje, że materiał przykleja się nierówno.
Rozwiązanie: upewnij się, że stabilizujesz swój produkt, aby się nie przesuwał. Trzymaj etykietę mocno za krawędzie dwiema rękami.
W przypadku słoików i butelek: rozpocznij aplikację od środka i zwijaj etykietę w kierunku krawędzi, dociskając ją ręką lub plastikową kartą.
W przypadku pudełek i opakowań płaskich: rozpocznij aplikację od krawędzi i zwiń resztę etykiety
Problem nr 3: Na przezroczystych etykietach są odciski palców
Wybieramy etykiety przezroczyste, ponieważ po naklejeniu są niewidoczne, ale po nałożeniu na skórę widać odcisk palca, brud i kurz.
Przyczyna: Klej na etykiecie został dotknięty przez kogoś lub pochłonął kurz, lub brud.
Rozwiązanie: upewnij się, że zarówno Twoje produkty, jak i Twoje ręce są czyste i suche. W przypadku słoików i butelek zalecamy użycie alkoholu izopropylowego i ściereczki niepozostawiającej włókien do wycierania.
Trzymaj etykiety za krawędzie, tak, aby jak najmniej dotykały palcami. Możesz również założyć rękawiczki, które są gładkie i nie pozostawiają resztek ani śladów.
Jeśli korzystasz z naszej usługi drukowania przezroczystych etykiet, wykończenie lakierem w połysku sprawia, że ślady palców nie będą tak widoczne, jak przy wykończeniu matowym.
Problem nr 4: Wybrane etykiety są za małe lub za duże
Teraz, gdy widzisz etykiety na swoich produktach, czujesz, że coś jest nie tak... proporcje są zaburzone.
Przyczyna: znalezienie właściwego rozmiaru etykiety dla Twojego produktu nie jest łatwym zadaniem.
Rozwiązanie: Wykorzystaj nasz przewodnik po rozmiarach etykiet. Znajdziesz tu linijkę do wydruku, aby łatwo mierzyć słoiki i butelki, kształty etykiet do wydruku, które możesz wyciąć i umieścić na swoim produkcie przed zakupem, a także propozycje najpopularniejszych rozmiarów etykiet do różnych zastosowań.
Problem nr 5: Etykiety nie są wodoodporne
Nakleiłeś etykiety na butelkę piwa lub szamponu i niestety uległy zniszczeniu wskutek przebywania w wodzie, lub w jej pobliżu.
Przyczyna: wybrany materiał etykiety nie jest wodoodporny.
Rozwiązanie: mamy kilka materiałów, które są wodoodporne. Oto kilka szczegółów, które pomogą Ci dokonać wyboru.
Nasze foliowe etykiety są wodoodporne, możesz ich używać na zewnątrz, zostały przetestowane i wytrzymują nawet długotrwałe zanurzenie pod wodą.
Są idealne do produktów spożywczych i kosmetycznych. W naszej ofercie znajdziesz wiele rozwiązań: etykiety białe i przezroczyste w wielu rozmiarach, kształtach i różnych opcjach klejenia.
Etykiety Kraft są odporne na zachlapanie. Nasz materiał Kraft ma piękny brązowy kolor — nie jest tak wodoodporny, jak nasze inne sugerowane wodoodporne materiały, ale z pewnością wytrzyma kilka zachlapań wodą.