Jak samodzielnie zrobić etykiety na butelki?
Sprawdź nasze podpowiedzi!
Potrzebujesz etykiety, które będą estetycznie i profesjonalnie wyglądać na butelce z domowym winem, lemoniadą, nalewką, wódką, lub jeszcze innym napojem? Zrób samodzielnie etykiety, które będą całkowicie zgodne z Twoją wizją!
Postępuj zgodnie z poniższymi punktami i zrób swoje oryginalne etykiety na butelki – niezależnie od tego, czy produkty będą przeznaczone do sprzedaży, czy też do własnego użytku:
Potrzebujesz etykiety, które będą estetycznie i profesjonalnie wyglądać na butelce z domowym winem, lemoniadą, nalewką, wódką, lub jeszcze innym napojem? Nie chcesz zlecać wydruku dużej ilości naklejek, bo nie masz czasu ani ochoty, by czekać aż zamówienie zostanie zrealizowane? Zrób samodzielnie etykiety, które będą całkowicie zgodne z Twoją wizją! Wystarczy, że zaprojektujesz je w naszym bezpłatnym oprogramowaniu Design&Print online (dostępne w zakładce OPROGRAMOWANIE), a następnie przy pomocy zwykłej, domowej drukarki wydrukujesz je w dokładnie takiej ilości, jaką potrzebujesz!
Postępuj zgodnie z poniższymi punktami i zrób swoje oryginalne etykiety na butelki – niezależnie od tego, czy produkty będą przeznaczone do sprzedaży, czy też do własnego użytku:
1. Zmierz obszar na butelce, na którym znajdzie się etykieta
W związku z tym, że butelki na wina i inne napoje są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, zdecydowanie nie opłaca się wybierać etykiet „na oko”. Pamiętaj, że etykiety nie mogą być naklejane na zwężającej się powierzchni (będą nieestetycznie odstawać), dlatego powinny być aplikowane tylko na cylindrycznym obszarze butelki poniżej jej wąskiego „lejka”.
WSKAZÓWKI: Jeśli posiadasz używane butelki, na których były już naklejone etykiety, to po prostu zmierz, w jakim są one rozmiarze. A jeśli Twoje butelki są nowe i bez żadnych oznaczeń, to aby dokładnie zmierzyć powierzchnię najlepiej użyć kawałka sznurka lub miarki krawieckiej, którymi łatwiej jest objąć zakrąglone kształty naczynia.
2. Wybierz odpowiedni rozmiar i kształt etykiety
Po zmierzeniu powierzchni upewnij się, że kupujesz etykietę w odpowiednim rozmiarze. Zanim zdecydujesz, które arkusze będą najlepsze, możesz np. wyciąć z pustej kartki papieru kształty na wzór etykiet Avery Zweckform i następnie przyłożyć je do butelki, aby sprawdzić, czy taki rozmiar i format będą odpowiednie. W przypadku podłużnych butelek najlepiej sprawdzą się etykiety prostokątne naklejane w orientacji pionowej, a przy butelkach szerokich warto aplikować etykiety poziomo. Dodatkowo można je uzupełnić etykietami kwadratowymi, okrągłymi lub owalnymi w mniejszych rozmiarach, na których warto zamieścić informacje tymczasowe, jak np. komunikat o promocji na produkt lub podziękowanie za zakup.
3. Wybierz materiał etykiety
W ofercie Avery Zweckform można znaleźć kilka rodzajów materiałów etykiet. Jeśli Twoje butelki będą przechowywane w chłodziarce do wina, wiadrze z lodem lub lodówce, polecamy użycie wodoodpornych etykiet foliowych, które są bardzo wytrzymałe na wodę, zmienne temperatury, zabrudzenia oraz rozdarcia.
Jeśli chcesz, aby Twoje napoje zyskały bardziej ekologiczny charakter, to warto wybrać papierowe etykiety na butelki, które dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach oraz kolorach.
5. Stwórz projekt etykiety
Projektowanie etykiet na wino, etykiet na nalewkę, czy na jeszcze inny trunek jest bardzo łatwe dzięki internetowemu narzędziu od Avery Zweckform. Wejdź w zakładkę OPROGRAMOWANIE na naszej stronie i przekonaj się, że stworzenie ciekawego projektu zajmuje dosłownie chwilę. W programie możesz skorzystać z bogatej bazy bezpłatnych, wstępnie zaprojektowanych szablonów przeznaczonych do edycji, lub możesz projekt stworzyć całkowicie samodzielnie od podstaw.
Po zaakceptowaniu projektu wydrukuj go na arkuszach Avery Zweckform przy użyciu zwykłej, domowej drukarki. Na każdym arkuszu etykiet znajduje się informacja, czy jest on odpowiedni do zadruku atramentowego, laserowego, czy do obu.
6. Przygotuj butelki
Wydrukowane arkusze z etykietami na butelki połóż na czystej, suchej i gładkiej powierzchni – tak aby nie zabrudziły się ani nie odkształciły.
Jeśli używasz butelek z recyklingu, na samym początku będzie konieczne usunięcie naklejonych już na nie naklejek na wino, piwo, nalewkę, etc.
Następnie warto wysterylizować naczynia. Jeśli nie posiadasz sterylizatora, to po umyciu butelek wystarczy je dobrze spłukać wrzątkiem lub włożyć do gorącego piekarnika.
Tuż przed naklejeniem etykiet upewnij się, że Twoje butelki są suche oraz mają pokojową temperaturę.
7. Naklej etykiety na butelki
Precyzyjne i równe umieszczenie etykiety na zakrzywionej powierzchni butelki może początkowo wymagać trochę więcej uwagi oraz praktyki. Warto więc zamieścić butelkę między dwoma przedmiotami, które zapewnią blokadę i uniemożliwią toczenie się naczynia. Jeśli Twoje butelki mają widoczny szew lub wzór na szkle, może on stanowić swego rodzaju wyznacznik pomagający w prostym naklejeniu etykiety.
Ważne! Nie naklejaj bezpośrednio na szwie ani na żadnych wypukłych elementach na butelce.
Gotowe pomysły i przykłady etykiet i naklejek na butelki:
Personalizowane naklejki z własnym nadrukiem na różne okazje, etykiety weselne, urodzinowe na butelki do wina, wódki, nalewki, piwa i innych.
Szeroka oferta etykiet w różnych kształtach, formatach i materiałach na butelki szklane i plastikowe.
Naklejki kuchenne na domowe przetwory idealne na butleki z sosami, przecierami, czy alkoholem własnej roboty.
Etykiety do projektowania na przetwory, jak np. butelki z olejami i oliwami.
Etykiety transparentne oferujemy w wersji błyszczącej - krystalicznie przezroczystej, lub w wykończeniu matowym, typu mleczne szkło.
Etykiety foliowe wykonane z polietylenu, który jest odporny na wodę, temperatury od -40°C do +150°C i idealnie trzyma się każdego podłoża.
W naszym asotymencie dostępne są również białe etykiety w wykończeniu błyszczącym w wielu rozmiarach i kształtach.
Materiał pochodzący w 100% z recyklingu, gruby - brązowy papier typu kraft. Sprawdź także inne dostępne kolory naklejek.